за
осигуряване на безопасни условия на възпитание, обучение и труд
Чл.1. Правилникът е издаден на основание чл. 5 от Инструкция за изискванията за безопасни условия на възпитание, обучение и труд в системата на народната просвета от 5 юли 1996 год. на МОНТ ( ДВ бр. 61/1996 г.) и ЗЗБУТ ( ДВ бр. 124/1997 г. изм. 2006год.) и определя изискванията за осигуряване на безопасни условия на възпитание, обучение и труд в училището.
Чл.2. Настоящият правилник има задължителен характер за всички участници в образователно възпитателния процес и в трудовата дейност в училището, урежда техните права и задължение по осигуряване и контролиране на БУНВОТ. Той се отнася и за лицата, които по различни поводи се намират в сградата.
ІІ. ИЗИСКВАНИЯ ЗА ОСИГУРЯВАНЕ НА БЕЗОПАСНИ УСЛОВИЯ НА ВЪЗПИТАНИЕ, ОБУЧЕНИЕ И ТРУД
Чл.3. Комисия, назначена със заповед от директора, проверява всички машини, уреди, съоръжения и физкултурни пособия по отношение на тяхната безопасност. За констатирани нарушения се прави протокол за своевременно бракуване.
Чл.4. Ремонт на силови и осветителни ел.инсталации се осъществява от компетентни лица след предварително съгласуване с директора и в отсъствие в помещенията на ученици.
Чл.5. Не се допускат ученици и при ремонт, монтаж и демонтаж на машини, апарати и други в работилниците и залите. Условията за осъществяване на тези дейности се осигуряват от учителя, отговорник за кабинета и чистача по етаж.
Чл.6. Строително-монтажни дейности на сградата се осъществяват през ваканциите или в незаети от учениците стаи, при осигурени чрез директора помещения и лица оказващи съдействие и контрол.
Чл.7. Класните ръководители или преподаватели извеждат учениците на безопасно място при възникнали аварии и повреди във В и К системата, парното и други неотложни дейности в класни стаи и помещения.
Чл.8. При възлагане на ремонтни дейности в сградата на училището или района, директорът изисква от фирмата изпълнител да изготви правила за безопасни условия на труд и противопожарна охрана и инструктира учители, ученици и непедагогически персонал за безопасна работа(извънреден инструктаж).
ІІІ. ЗАДЪЛЖЕНИЯ ЗА ИНСТРУКТАЖ
Чл.9. Поради числеността на персонала ( до 50) началния инструктаж и инструктажа на работното място се провеждат едновременно от лицето определено със заповед от директора.
Чл.10. Инструктираните лица се подписват в книгата за инструктаж.
Чл.11. Книгата за инструктажи се води и съхранява от оторизираното лице.
Чл.12. Задължение на всеки учител, в чийто учебен час се използват машини, уреди, съоръжения, физкултурни пособия е да инструктира учениците съобразно изискванията за безопасност, след което се попълва книгата по охрана на труда.
Чл.13. Преподавателите по физика, химия, физическа култура, трудово обучение и информатика разработват изисквания за безопасни условия на труд, които са неразделна част от настоящия правилник.
Чл.14. Учителите по трудово обучение да поставят на всички работни места инструкции и предупредителни знаци по безопасност на труда и противопожарната охрана.
ІV. ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА РЪКОВОДСТВОТО, ПЕДАГОГИЧЕСКИ И НЕПЕДАГОГИЧЕСКИ ПЕРСОНАЛ
Чл. 15. Ръководството осигурява безопасни условия на труд и възпитание, съгласно КТ и действащите нормативни актове.
Чл.16. Директорът утвърждава изработените от преподавателите инструкции за безопасна работа в работилниците, кабинети и други.
Чл.17. Директорът утвърждава и правила за безопасна работа в канцеларии, работилници, складове, котелно помещение, библиотека и др.
Чл.18. Ръководството контролира изпълнението на настоящия Правилник от всички работещи в училището и от учениците. При констатирани нарушения налага наказания съобразено с КТ, ПВРУ и ППЗНП.
Чл.19. Ежегодно на ПС ръководството докладва състоянието по безопасност на труда, провеждане на обучението, броя на трудовите злополуки, причините и мерки за прекратяването им.
Чл.20. Ръководството оказва съдействие на контролните органи при проверки, приема констативните протоколи и осигурява изпълнението на препоръките.
Чл.21. Ръководството осъществява връзка с органи, звена и поделения на общинско, регионално и национално ниво за консултиране и подпомагане при обучението на учениците.
Чл.22. Педагогическия персонал се запознава с настоящия Правилник и лично се подписва в книгата за инструктаж.
Чл.23. Запознава учениците с правилника и тяхното подписване в книгата за инструктаж.
Чл.24. Учителите по трудово обучение, физика, химия, физическа култура и информатика и информационни технологии са длъжни:
и уведомяват писмено директора.
всички устройства, системи и механизми.
Чл.25. Ежегодно да се провеждат практически занятия по евакуация на учениците, при аварии, съвместно с авторизираните органи.
Чл.26
А) Класните ръководители да следят за броя на отсъстващите ученици и
причините за отсъствията като своевременно уведомят ръководството за безпричинни отсъствия или прояви на насилие .
Б) На родителски срещи да се разглеждат задължително теми за насилието
сред младите хора и ролята на родителите за предотвратяването му.При необходимост да се търси съдействие на педагогическия съветник .
В) Дежурните учители да обхождат класните стаи и следят за санитарните
условия, състояние на материално-техническата база и поведението на учениците. Дежурният екип се разпределя на групи за деня, като задължително се обхваща и двора на училището.
НЕПЕДАГОГИЧЕСКИ ПЕРСОНАЛ
Чл.27. Непедагогическия персонал в училище се запознава с настоящия Правилник и се подписва в книгата за инструктаж.
Чл.28. За осигуряване на безопасни условия на труд на учениците, персоналът е длъжен:
У Ч Е Н И Ц И
Чл.29. Всички ученици да се запознаят с инструктажите за безопасност и хигиена на труд, които се провеждат в училището. Подписват се задължително в книгата за инструктаж.
Чл.30. Трябва да познават устройството на машините и апаратите, които ползват. Спазват конкретните указания на преподавателите и изпълняват само дейности определени от тях.
Чл.31. При злополука уведомяват веднага учителя, за да се вземат мерки за опазване на здравето и живота на пострадалия.
Чл.32. Учениците са длъжни да опазват наличната училищна база. При установяване на повреди уведомяват класния ръководител или дежурния по етаж учител и помощния персонал. Не се допуска разместване на мебели и друго обзавеждане, отваряне на заковани прозорци и надвесване от отворените.
Чл.33. Да не носят в училище горими и леснозапалими вещества.
Чл.34. Да не разместват и боравят с противопожарните средства на етажи и в кабинети. При констатирани нередности възстановяват лично повредените средства.
Чл.35. Да се подчиняват на всички нареждания на учители и помощен
персонал по време на евакуация, като не създават паника и не нарушават установения ред.
Чл.36. Учениците да участват в изработването на маркировъчните знаци и в
описите на класните стаи.
Чл.37. За неспазване на правилата по правилника учениците подлежат на наказания съгласно Правилник за дейността в училище.
Чл.38. В условията на лоши метеорологични условия и зимна обстановка.
администрация превозни транспортни средства.При невъзможност за пътуване с него задължително уведомяват родителите си и директора на училището.
осъществява само по тротоарите и опесъчените пътни участъци ( по най-безопасните места).
причини не е почистен, да ползват входа от към двора.
специализираните институции.
училището.
7.Да избягват идване на училище с лични моторни превозни средства.
има пострадал ученик.
образували се ледени висулки по тях.
училището без знанието и съгласието на преподавателя.
библиотеката,педагогически съветник, учители за извънкласни дейности.
Чл.39 За предотвратяване насилие и прояви на агресия сред учениците да се
спазва следното :
извънкласни и извънучилищни форми.
или директора.
оказване на помощ при нужда.
Септември 2009 г.
гр. Златоград